Güncel Haberler

PARSAK’TAN, BU KEZ DAVUTOĞLU’NA SORU ÖNERGESİ…

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, önceki gün belirlenen hac kuraları ile ilgili olarak Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’na Soru Önergesi verdi.

HAC KURALARI ŞEFFAF VE ŞAİBEDEN UZAK OLMALI

Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK konuyla ilgili açıklamasında; Başbakanlığa bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Hac kurası işlemleri ile yine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen hac ücretleri hakkındaki iddialara değindi.

Önergesinde; Hacca gitmek isteyen ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bu konuda talepte bulunmuş vatandaşlarımızdan hangilerinin hacca gideceği hususunda nasıl bir belirleme ve tespit yapıldığını soran Mehmet PARSAK, kuraların şeffaflığı ve güvenilirliği konularının da büyük önem arz ettiğini söyledi.

SONRADAN DEĞİŞEN KURA OLUR MU?

Kendisine iletilen şikâyetlerden birisini de soru önergesinde yer veren Mehmet PARSAK, “Kura sonuçları açıklanmadan önce hacca gitme hakkı kazandığını öğrenen bir vatandaşın, sonradan kura sonucunun değişmesi gibi bir ihtimal var mıdır?” diye sordu.

FARZ İBADET ÜZERİNDEN PARA KAZANILAMAZ

Soru Önergesi’nde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımızdan kar edip etmediğini de soran Milletvekili PARSAK, “Hac ücretleri “Amerikan Doları” üzerinden alınırken artık “Euro” üzerinden alınmaya başlanmış, ancak “Euro” kurunun, “Amerikan Doları” kuruna göre daha yüksek olmasına rağmen alınan miktarlar değişmemiştir, bu uygulama, hac ücretlerinden daha da fazla kar elde etmeye yönelik mi yapılmıştır?” diye sordu.

Bir kurumun, farz bir ibadet üzerinden kar etmesinin kesinlikle kabul edilemeyeceğini kaydeden PARSAK, Soru Önergesi’nin cevabının ve hacı adaylarının haklarının takipçisi olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.