Güncel Haberler

Mehmet Parsak, TBMM’de ilk soru önergesini Doğu Türkistan için verdi

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, TBMM’de ilk soru önergesini Doğu Türkistan için verdi

 Bakanlığın stratejisi nedir?

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplandırması için verilen soru önergesinde, Doğu Türkistan’de gerekse dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan soydaşlarımız için ne gibi çalışma yapıldığı soruldu

 Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine karşı başlattığı sistematik baskılara tepkiler artarken, geçtiğimiz hafta ilimizde düzenlenen Doğu Türkistan eylemine katılan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplandırması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

 RESMİ BİLGİLER NEDİR?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplandırması için verdiği soru önergesinde özellikle Ramazan ayında Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine zulmünün arttığına dikkat çeken Parsak, Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili neler yaptığını sordu.

Parsak soru önergesinde şu görüşlere yer verdi

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman-Türk kardeşlerimizin, namaz kıldıkları, oruç tuttukları ve diğer dini vecibelerini yerine getirdikleri gerekçesiyle Çin Halk Cumhuriyeti tarafından sistematik işkencelere tabi tutulduğu ve hunharca katledildiği yönünde medyada birçok haber yer almakta, kan dondurucu görüntüler paylaşılmaktadır. Yaşanmakta olan bu gelişmelerle ilgili olarak;

 Medyada yer alan haberlerin doğruluğu noktasında Dışişleri Bakanlığı’na ulaşmış herhangi bir resmi bilgi ve belge var mıdır?

 

 Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Çinli mevkidaşları arasında konu hakkında herhangi bir temas kurulmuş mudur, kurulmuş ise hangi sonuçlar elde edilmiştir?

 

 Dışişleri Bakanlığı’nın konunun uluslararası kamuoyunun gündemine getirilmesi ve söz konusu insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi için yapılmış veya yapılması planlanan herhangi bir çalışması var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

 

 Bu tarihe kadar, Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızdan ülkemize sığınma vb. taleplerde bulunan kişi sayısı kaçtır? Bu taleplerden kaçı kabul edilmiştir? Şayet kabul edilmeyenler varsa hangi gerekçelerle kabul edilmemiştir? Talepleri kabul edilenlerle ilgili bu güne kadar ne tür eylem ve işlemler yapılmıştır?

 

 Gerek Doğu Türkistan’da gerekse dünyanın diğer ülkelerinde yaşamaktayken, çeşitli gerekçelerle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sığınan soydaşlarımızın ihtiyaçlarına ilişkin şimdiye kadar ne tutarda maddi yardım sağlanmıştır?

 

 Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli bir stratejik planı var mıdır? Varsa nedir?

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.