Güncel Haberler

İNTERNET MEDYA BİRLİĞİ’NDEN ÖZEL RÖPORTAJ

Afyonkarahisar İnternet Medya Birliği Başkan’ı İsmail Öğeday, birlik üyelerinden Saadettin Ulusoy ve Soner Gürsan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt’u ziyaret ederek kendisiyle özel bir röportaj gerçekleştirdiler.
Sayın Valimiz Gökmen Çiçek bütün ilçelerimizde kadın kültür evi yapılması konusunda bir talimat vermişti, kültür evi projesini ilk bitiren ilçe olarak kadınlarımız burada ne tür faaliyetler yapabilecekler?

Şuhutumuzun en önemli yatırımlarından biri kadın kültür evi olmuştur. Sayın valimiz Afyonkarahisar’a göreve ilk başladığında Şuhut’u ziyaretinde Şuhut ve bütün ilçelerde kadın kültür evi yapılması konusunda emir vermişti. Şuan da yapımı tamamlanmış ve Şuhutlu kadınlarımızın emrine amade kullanıma hazır durumdadır.
Şuhut Kadın Kültür Evi kadınlarımızın başta sosyal – kültürel faaliyetlere yer verebilecekleri, sportif aktiviteler, kütüphane, sohbet odası ve dinlenme odalarına kadar 7/24 ne zaman isterlerse vakit geçirebilecekleri yararlanabilecekleri bir ortam şeklindedir.

Şuhut’a dışarıdan ziyarete gelen yerli ve yabancı kadın turistlerimiz Şuhut Kadın Kültür Evi’nden yararlanabilecekler mi?

Sorumlu arkadaşlarımızla iletişime geçerek, Şuhutumuzu ziyarete gelen bütün hanımlar yararlanabilecektir.
2019 Gastronomi şehri olarak seçilen Afyonkarahisar’da Şuhut’un önemli bir yeri vardır. Sizinde bu kapsamda Şuhut Keşkek Evi projeniz mevcut proje ne zaman tamamlanarak faaliyete geçecek?
Öncelikle Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri unvanı almasını sağlayan emeği geçen protokol büyüklerimize tebrik ediyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Şuhut bu konuda Afyonkarahisar’ın tamamlayıcı bir ilçesidir.
Şuhut keşkek evimizin inşaatı tamamlanma aşamasına gelmiştir. Projenin en kısa sürede tamamlanası üzere ilçe kaymakamlığımız çalışmalarına devam ediyor. Belediye olarak bizde maddi ve manevi tanıtım için elimizden geleni yapacağız.

Pandemiden kaynaklı olarak 30 Ağustos’da yapılması gereken organizasyonlar iptal edildi. Kamuoyu ve bazı siyasi partiler Malazgirt daha ön planda tutuldu 30 Ağustos geri planda kaldı şeklinde açıklamalar yapıldı siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Pandemiden kaynaklı olarak bu yıl resmi program önlem amaçlı sadeleştirildi. Devletimizin ve bizim için şanlı zaferlerimizin kesinlikle ayrımcılığı yoktur.
İki zaferimizde birbirinin tamalayıcısıdır. Rakip değildir, karşılaştırması gerekmez. Belediye olarak 12 dakikalık belgesel filmi yayınladık. Yaklaşık 150 bin – 200 bin kişi izledi.
Bu yıl Pandemiden dolayı sönük geçen Zafer Haftamızı önümüzdeki yıllarda daha coşkulu kutlayacağız.

Şuhut Organize Sanayi Bölgesi ve doğalgaz faaliyetleri ne durumda?
İlk defa 2017 yılında doğalgaza kavuşan ilçemizin %70’ine doğalgaz ulaşmıştır. Bu yıl doğalgaz yatırımları konusunda bir sıkıntı yaşadık. Pandemiden kaynaklı olarak yatırımların en aza indiği dönemde yatırımcı firma bütçe anlamında yatırımları azaltmış durumda. Vatandaşlarımızdan bize sistem edenler varsa en kısa sürede kalan kısımlar önümüzdeki yıl itibari ile tamamlanacaktır.
Organize sanayi bölgesi ile ilgilide geçen yıl itibari ile başlayan alt yapı çalışmaları ihalesi devam ediyor. Parke taşı çalışmalarımız da hızlı bir şekilde devam ediyor. Afyonkarahisar’a en yakın organize sanayi bölgesi olması sebebi ile bütün faaliyetleri tüm hızıyla devam edecektir. İlçemizin parlayan yıldızı organize sanayi bölgesi bütün yatırımcılarımızın hizmetine girecek.
Şuhut göç alan bir ilçe midir, göç veren bir ilçe midir?
Ben göreve başladığımda ilçe merkezimizde 12 bin nüfus varken, şuan itibari ile 15 bin nüfusa yükseldi. Şuhut’un genel nüfusunda bir düşüş söz konusu. Genel itibari ile 42 binden 36 bine gerilemiş durumda. Büyük merkezlere ise ciddi bir nüfus kayması söz konusu.
Dünya genelinde meydana gelen pandemi bize gösterdi ki en önemli kısım üretim, Şuhut’ta tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bir ilçemizdir. Tarım ve hayvancılıkla ilgili bugüne kadar devlet büyüklerimiz ciddi destekler vermiştir. Bu destekler devam ederse göç veren ilçeler nüfusunu kaybetmemiş olacaktır.
Patates fiyatları yoğun üretimden dolayı düşüş yaşadı şuan ki durum ne yöndedir?
Patates üretimi konusunda hem sayın bakanımız Veysel Eroğlu, hem de milletvekillerimiz Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven bazı projeler gerçekleştirmiştir.
Devletimizin bazı kurumları üreticilerimiz ile iletişime geçerek patates alımı yapmaya başladılar.
Daha önce Sandıklı’ya yapılan patates deposu konusunda Tarım ve Orman Bakanımızın Bekir Pakdemirli’nin müjdesi olan patates deposu ile ilgili uygun bir yer bulunmadı. Fakat araştırmalar doğrultusunda patates depolama alanı inşa edilecektir. Hem üreticimiz hem de tüketicimiz ihtiyacımızı karşılama noktasında önemli olacak ve fiyat anlamında gerekli düzenleme sağlanacaktır.

Şuhut patatesi mi Sandıklı patatesi mi?
İkisi de Afyonumuzun patatesidir. Ardaki farklılıklar Şuhut kışlık patatestir. Depolama için daha uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.