Güncel Haberler

Yılmaz‘dan ’AFYON’ ismi için kanun teklifi…

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Afyonkarahisar isminin Afyon yapılması için kanun teklifi verdi.

Milletvekili Kemalettin Yılmaz, kanun teklifi ile ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 ‘’Bilindiği üzere Afyonkarahisar İlinin Afyon olan adı 06.01.2005 tarih 5285 sayılı kanun ile Afyonkarahisar olarak değiştirilmiştir. Ancak aradan geçen 7 yıla rağmen Afyonkarahisar ismi gerek Afyon da gerekse ülke genelinde benimsenmemiştir. Şehir merkezinde bulunan Karahisar Kalesi nedeni ile bu tarihte yapılan değişiklik ilimize reel anlamda bir katkı sağlamamıştır. 17 ilçesi bulunan ilimizde Karahisar il merkezini andırırken Afyon ismi il genelinin tamamında yüzyıllardır tarımı yapılan haşhaştan gelmektedir. İlimizin bütününde kabul gören Afyon isminin kullanılması için bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundum.

 7 yıldır Afyonkarahisar olarak kullanılan şehrimizin ismi son günlerde de kamuoyunda sıkça bahsedildiği üzere hala kabul görmemektedir. İlimizin isim uzunluğu hem bürokratik sıkıntılara hem de isim karmaşasına neden olmaktadır. 14 harfli olan şehrimizin ismi hala bütün ülkede Afyon olarak kullanılmaya devam etmektedir.

 MARKA ŞEHİR AFYON

 Geçtiğimiz günlerde bu konu oldukça fazla kişi, kurum ve sivil toplum örgütünce dile getirildi. Afyon’u marka şehir yapmak için çalışmalar başlatıldı. Paneller organizasyonlar yapılıyor. Afyon Ticaret Borsası Başkanı Sn. Mehmet Mühsürler’in de söylediği gibi marka için 5 harf bize yeterli AFYON başlı başına bir markadır. Ülkede ve dünyada bilinirliğimiz Afyon ismi ile oldukça yüksektir. Afyon Kaymağı, Afyon Sucuğu, Afyon Lokumu aklınıza gelebilecek birçok ürünümüz bu şekilde bilinirliğini korumaktadır. İnşallah verdiğimiz bu kanun teklifi yasalaşırsa bu sıkıntıdan ilimiz de kurtulmuş olacaktır.

 MALİYET GETİRMEYECEK BİR KANUN TEKLİFİ HAZIRLADIK

 Hazırladığım kanun teklifinde ilave hiçbir maliyet olmasını istemedik. 2005 yılında yapılan isim değişikliğinin ilimiz ve ülke ekonomisine 10 Milyon TL nin üzerinde maliyeti olduğu hesaplanıyor. Ancak bizim hazırladığımız kanun teklifinde geçici bir madde ile bu kanunun yürürlüğe girişinden itibaren belge, tabela vb yerlerdeki değişiklikler 10 yıllık süre içerisinde ihtiyaç duyuldukça yapılacak böylece hem kamuya hemde vatandaşlarımıza zorunlu maliyetler doğmayacaktır.’’Dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.