Güncel Haberler

VERGİLERİ VATANDAŞI EZİYOR…

Benzine, düşük silindirli otomobile ve tapu harcına büyük oranda zam geldi.

Hükümet bozulan bütçe dengesini yine dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın sırtına binerek düzeltmeyi amaçlıyor.
22 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tedbir paketiyle benzin, mazot ve LPG’den alınan vergiler litre başına 30 kuruş, 1600 cc’nin altındaki otomobillerden alınan vergi oranı 3 puan ve tapu harçları ise binde 4 oranında artırıldı.
Vergi artışları benzine %6,7; mazota %7,5; LPG’ye %11,7 zam demek
Akaryakıttan alınan vergilerin artırılması benzinde %6,7; mazotta %7,5 ve LPG’de %11,7 zam anlamı taşıyor. Ayrıca bankadan kredi çeken ve kıt kanaat parasıyla başını sokacak bir ev almak isteyen bir vatandaşın, 100 bin liralık bir konut için ödeyeceği tapu harcı da 400 lira arttı.
Lüks tüketime zam yok
Tedbir paketinin dikkat çekici taraflarından bir tanesi de küçük silindirli yani fiyatı daha düşük, orta sınıfın kullandığı otomobillerden alınan vergilerin 3 puan artırılması oldu. Buna göre 30 bin TL bedelle bir araç alan vatandaşın ödeyeceği vergi de 11 bin 100 liradan 12 bin liraya çıkacak. Böylece ekonomik ve çevre dostu olarak bilinen ve dünyanın her yerinde vergi indirimleriyle desteklenen, ağırlıklı olarak dar gelirli vatandaşların tercih ettiği 1600 cc’den küçük motorlu araçların fiyatı %3 zamlanmış oldu. Lüks otomobillerden alınan vergilerin artırılmaması ise dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.