Güncel Haberler

Osmangazi EDAŞ neyin peşinde ?

Mekanik sayaçların kaçırdığı elektrik sarfiyatının önüne dijital saatlerle geçmeyi hedefleyen OSMANGAZİ EDAŞ’ın kendi çıkarına olan bu işlem için vatandaştan yüksek tutarlarda para talep etmesi tepki topluyor. Kendi talebi olan bu işlem sırasında vatandaştan sökme takma ücreti talep eden OSMANGAZİ EDAŞ, yeni sayaçları da kendisi satarak ekstra kar sağlıyor. Bu işlemlerin bedelini vatandaşın faturasına yansıtan OSMANGAZİ EDAŞ’ın uygulaması büyük tepki topluyor.

Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (OSMANGAZİ EDAŞ), eski sayaçların bakımı ya da değiştirilmesine yönelik uygulaması tepki toplamaya başladı.
10 yıl ve daha fazla süredir sayaç bakımı yaptırmayan abonelere bildiri yaparak, vatandaşlardan ‘sayaç bakımı yaptırılması ya da mekanik sayaçların dijital sayaçlarla değiştirilmesi’ uyarısında bulunan OSMANGAZİ EDAŞ’ın bu işlem sırasında bir de sökme takma ücreti talep etmesi vatandaşın sabrını taşırdı.
Vatandaşlara, ‘mevcut sayacın bakımının yapılması ya da mevcut mekanik sayacın değiştirilmesi’ seçeneklerini sunan OSMANGAZİ EDAŞ’ın tüm bu işlemler için ayrı ayrı bedeller talep etmesi tepki toplamaya başladı.
Vatandaş, “40 yıldır doğru çalışan sayaçlara bugün ne oldu?” sorusunun cevabını ararken, “Özelleştirmenin faturası vatandaşa mı kesiliyor?”, “Şirketi OSMANGAZİ EDAŞ aldı, parasını halk mı ödeyecek?” şeklinde duruma tepki gösteriyor.
OSMANGAZİ EDAŞ vatandaşlara gönderdiği yazılı bildirimde; “Halen kullanmakta olduğunuz sayacın 10 yıllık periyodik muayene süresinin dolmuş olması sebebiyle, yeniden muayene yaptırılması gerekmektedir. Gerekli işlemleri yaptırmadığınız takdirde 3516 sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanunu’nun 15. maddesi hükmü gereği idari para cezası uygulanacağı kanun gereğidir.
10 yıllık damga süresini doldurmuş olan sayacın, yeni bir elektronik sayaç ile değiştirilmesi durumunda ise mevcut sayacın ayar, muayene ve bakımının yapılmasına gerek kalmayacaktır.
İş bu bildirimin adresinize bırakılmasını müteakip 7 gün içinde il/ilçe işletme müdürlüğü/Başmühendisliği/Şefliği’ne bir dilekçeniz ile gelerek veya ismi belirtilmiş bir şahsa vekalet vererek, sayacınızın periyodik muayenesinin yaptırılması veya yeni sayaç ile değişim konusunda aşağıda sunulan seçenekler hususunda görüşünüze başvurulacaktır.
Bildirimin adresinize bırakılmasını takip eden 7 gün içinde talebinizin tarafımıza iletilmemesi halinde sizin için daha ekonomik bir çözüm olması sebebiyle sayacınızın çok zamanlı ölçüme müsait ve ÇAMLIBEL OSMANGAZİ EDAŞ tarafından seçilerek yeni bir elektronik sayaç ile değişimi yapılarak üçüncü seçenek doğrultusunda sayaç bedeli ile sökme, takma bedeli faturanıza yansıtılacaktır” ifadelerine yer veriliyor.

Buna göre vatandaş, sayacının yenisi ile değiştirilmesini talep etmese bile OSMANGAZİ EDAŞ, bu işlemi gerçekleştirip, 43,90 TL +KDV tutarı vatandaşın faturasına yansıtacak.

VATANDAŞA
2 SEÇENEK
SUNULUP
2. SEÇENEK
DAYATILIYOR!
Vatandaşa yaptığı bildiride iki seçenek sunan OSMANGAZİ EDAŞ, vatandaşın karına görünen 2. seçeneği yani mekanik sayacın dijital sayaçla değiştirilmesi seçeneğini bir nevi dayatıyor.
Sayaç bakım bedeli ödemek istemeyen vatandaşlar, 21,95TL’lik bedelle yeni sayaç kullanmaya mecbur kalıyor.
OSMANGAZİ EDAŞ’ın 2. seçeneği ise vatandaşın en az tutar olduğu için en fazla tercih edeceği seçenek olarak ön plana çıkıyor.
OSMANGAZİ EDAŞ, bu nedenle en küçük sarfiyatı dahi yakalayan dijital saatlerin kullanılmasını istiyor. OSMANGAZİ EDAŞ, bu uygulama ile küçük sarfiyatları da vatandaşların faturasına yansıtarak, buradaki zararın önüne geçecek”
OSMANGAZİ EDAŞ’ın tamamen kendi karına yönelik bu uygulamanın bedelini vatandaşa yansıtmasının büyük bir yanlış olduğunu dile getiren vatandaşımız, bu işlem sırasında vatandaştan ‘kesme bağlama’ ücreti alınmasının ise büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyor.
OSMANGAZİ EDAŞ, yeni sayaçları eskisi ile değiştirmek kaydı ile, sayaç bedeli ve diğer işlemlerin tutarını vatandaşa yansıtıyor, hal böyle olunca vatandaş çaresiz bir şekilde bu işleme razı olmak zorunda kalıyor.

Kaynak 03Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.