Güncel Haberler

Memurlar ve Emekliler Hayal Kırıklığı Yaşadı…

Hükümet ile memur konfederasyonları arasında gerçekleşen toplu sözleşme  sürecinin pazarlık kısmı sona erdi. Hükümet 2012 yılı için verdiği yüzde 3  +3′lük zam teklifini önce yüzde 3,5+3,5′a, sonrasında yüzde 3,5 artı 4′e  çıkardı. 2013 yılı içinse yüzde 2+3 olan teklifini, yüzde 3+3′e çıkardı. Açıklanan rakamlar kamu çalışanlarının tatmin edecek oranların çok altında  kaldığı için masadan anlaşma sağlanamadı.

 

Ocak 2012 tarihinden itibaren en düşük devlet memuru maaşında 39 TL, Temmuz  2012’de 58 Tl, ortalama devlet memuru maaşında Ocak 2012 tarihi itibariyle 60  TL, Temmuz itibariyle 72 TL, Ocak 2013 itibariyle en düşük devlet memuru  maaşında 45 TL, 2013 Temmuz ayı itibariyle 46,5 TL, ortalama devlet memuru  maaşında Ocak ayından itibaren 57 TL, temmuz 2013 yılından itibaren de 58,5 TL  artış sağlayan bir zam teklifiyle karşı karıya kaldılar.

 

İktidar; Toplu sözleşme ikramiyesi sıcak bakılıyordu, şimdi yok. Aile  yardımına sıcak bakılıyordu, şimdi yok. Sözleşmeli personelin kadroya alınacağı  şeklinde konuşulmuştu ama bu da yok. 2012’den sonra başlayan devlet memurlarına  bir derece verilecekti, bu da yok. Ek ödeme almayan kamu çalışanlarının umutla  beklediğini ancak olumlu bir sonuç alınmadığını ortaya çıkınca Kamu  Çalışanlarına meydanlara inmekten başka yol kalmamıştır.

 

Toplu sözleşme masasında 700 bin öğretmen hesaba kitaba alınmadı. Öğretmenlerimiz genel müdürün, müsteşarın geleceği adına feda edilmiştir.  Akademisyenlerimiz, sağlık çalışanları, maliye çalışanları feda edilmiştir.  Yıllardır bütçe disiplini ardına saklanan hükümet anlayışını reddetti, kamu  çalışanlarına, emeklilere üç kuruşluk zammı verdiğimiz zaman Türkiye  Yunanistan’a döner gibi akıl almaz gerekçelerin ardına sığınılmıştır.

 

Kamu çalışanları 23 Mayıs 2012 de Türkiye genelinde iş bırakma eylemi yapmış ve başarılıda olmuştur. Çalışanlar taleplerini iletmiş son sözlerini  söylemişlerdir. Sıra iktidara gelmiştir. Bu irade karşısında bir daha düşünmesi  gerektiğini anlar düşüncesiyle;

 

Üç aylarınızı ve Regaib kandilinizi kutlarız.

Sağlıklı olun, Sağlıklı kalın.

Yazının Devamı: http://suhutanayurt.com/kose-yazarlari/abdullah-umurhan-kose-yazarlari/memurlar-ve-emekliler-hayal-kirikligi-yasadi/2418/#ixzz1ySNLdLmk Tüm Hakları Saklıdır Şuhut Anayurt Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.