Güncel Haberler

KOCATEPE VE ŞUHUT…

2004 Yılından itibaren başlayan; “ 25 Ağustosu 26 ağusyosa bağlayan gece sabaha karşı saat 4.30 da Büyüktaruzun başladığı ilk top atışının yapıldığı saatte kocatepede buluşalım.” Diyen sivil toplum hareketi ilerleyen yıllarda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Şuhuttan başlattığı yürüyüş ve sonrasında Şimdiki nesillere İstiklal Harbinin hangi şartlarda başladığı ve o duyguları yaşayıp yaşatma hareketine dönüşmüştür.

Son bir iki yıldır özünden uzaklaşarak, yapılan proğramlar sonucu, Aynı zamanda Şuhutlular tarafından yeterince desteklenmediği için protokol törenlerine dönüşme endişesi geniş halk kitlelerinde oluşmaya başlamıştır. Başlangıç itibari ile sivil toplum hareketi olan Kocatepede buluşma hareketi monoton ve protokol proğramına dönüşerek halk desteğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

İlçemiz yönetiçileri ve halkımız Büyük Taruz Ruhunu, Yakılan İstıklal Savaşı meşalesini söndürmemesi gerekmektedir. İlçemizin tanıtılması, Dünyaya açılmamız, Marka bir ilçe olmanın en etkin yolu olarak değerlendirilmesi gerektiğini idrak etmelilerdir.

Yasak savar gibi protokol törenlerine katılıp, törenler bitsede bir gitsek diyen; Yerel yöneticileri ve bu zihniyette olan kurum idarecilerini, sadece protokol takip eden yerel basın mensuplarını, Aynı zamanda yürüyüşü takip etmeyen yerel basın mensuplarını kınıyoruz. İlçeyi yönetenler Yöneticilik süreleri içerisinde mutlaka bir defe olsada eşortmanlarını çekip halkla iç içe yürüyüşe katılmalılardır. Belediye başkanları başka ilçe ve belde belediye başkanlarını 25 Ağusyosta davet etmeli Başkanları ağırlamalı aynı zamanda proğrama dahil etmelidir. Aynı şekilde Kaymakam ve diğer kurum müdürleri de Kocatepe ruhunun yaşatılması ve ilçemizin tanıtılmasına destek olmalılardır. İlçemizdeki tek Sivil toplum örgütü Avcılar derneği değildir. Oda, Dernek,Vakıf ve Sendika temsilcilikleride taşın altına elini sokmalıdır.

İnsanların kişisel katılım arzuları meşakkatler sonuçu körele bilir. 26 Ağustos tarihinde Saat 10 çivarında Kocatepede yapılan Protokol kutlamaları 1970 yıllara kadar İlk Top Atışının Başladığı yerel saatle 04.30da Kocatepede yapılırmış. Zaman içerisinde vaz geçilmiş ve gündüz saatlerine alınmış. Yürüyüş aynı akibete uğrarsa ilçemiz çok şey kaybeder.

Şuhut Haber

One comment

  1. siyasete grmeyi ve yazmayı düşünmeden milli ruha ve millidüşüncelere sahib çıkalım zafer kutlamasında çıkan kargaşaya benzetmeden 25 ağustosave zafer kutlamalarına ve şuhu dumuza yakışır şekilde yapılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.