Güncel Haberler

Dünya lokum yeme rekoru Afyon’da kırıldı.

Türkiye’de üretilen şekerli mamullerin tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG) bu kapsamda Afyon’da çok özel bir etkinlik gerçekleştirdi.

16 Aralık Çarşamba günü Park Afyon Alışveriş Merkezi’nde  Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu ve Afyon Lokum Atölyesi öncülüğünde gerçekleştirilen organizasyonda, Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 1103 öğrenci aynı anda lokum yiyerek dünya rekoru kırdı. En fazla lokum yeme rekoru, Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve ŞTG’nin de yer aldığı hakem heyeti tarafından tescil edildi. Geleneksel tatlarımızdan biri olan Türk lokumunun dünyaya tanıtımı ve geleneksel tatlarımıza sahip çıkılması bilincinin oluşturulması amacıyla düzenlenen etkinlikte 6 -12 yaş arasındaki 1103 öğrencinin lokum yeme rekoru renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ali, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN, Lokum Atölyesi / Ogaş Genel Md. Celal  KOCA ve Dünya Çocuk Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural katıldı.

 

Türkiye’nin lezzet ülkesi olduğunu dünya kamuoyuna tanıtmaya çalıştıklarını belirten Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Böyle etkinliklerle Türk tatlı ve şekerleme kültürünün gelecek nesillere aktarılması ve dünya kamuoyu nezdinde ülkemizin bir tatlı ve şeker kültürüne sahip olduğu ve bu anlamda diğer ülkelerden ayrıştığı vurgulamak istiyoruz. Türkiye’nin lezzet ülkesi olduğunu yurtiçinde ve yurt dışında gerçekleştirdiğimiz, ses getirecek etkinliklerle  dünyaya anlatmaya devam ediyoruz. Türkiye Şekerli Mamuller Sektörü, Yaklaşık 200 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Sektör, son yıllarda yaptığı yatırımlarla bölgesel güç olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemesini sürdürüyor. Bizde sektöre katkıda bulunmak adına etkinliklerimize ara vermeden devam edeceğiz. Dünya pazarında sesinizi duyurmanız için bu tarz etkinlikler çok önemli” dedi.

Türkiye’nin şekerli mamuller ihracatında dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girdiğini aktaran Hidayet Kadiroğlu,  “Hedefimiz; Türkiye’yi ‘Delightland’ adı altında Lezzet Ülkesi olduğunu tüm Dünya’ya duyurarak, tatlı denince ilk akla gelen ülkenin Türkiye olmasını sağlamaya çalışmak. ŞTG 2012 yılından beri her yıl 40-50 arasında etkinlik ve aktivite yapmış olup kısa zamanda büyük bir mesafe kat etti. Yaptığımız işlerin sonuçlarını görmek ve attığımız her adımın Türkiye’nin ilerlemesine büyük katkılar bulunduğunu bilmek, şevkimizi ve bizim bu yolda bir bütün olarak güçlü adımlarla yürüyüşümüzü artırıyor” diye konuştu.

 

Rekor Tescil Ve Hakem Heyeti: Prof. Dr. Orhan KURAL (Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı) Ahmet Ali BARIŞ (Afyonkarahisar Vali Yrdc.), Burhanettin ÇOBAN (Afyonkarahisar Belediye Başkanı),  Metin YALÇIN (Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Md.)  Celal  KOCA (Lokum Atölyesi / Ogaş Genel Md) , Kemal BAŞTÜRK (ParAfyon AVM Md.) A. Merve BİLGİN (Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu) Aydın TÜRKGÜCÜ (Dünya Çocuk Rekorları)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031