Güncel Haberler

“Devletlerin dostluğu yoktur, menfaatleri vardır”

günfm

 

 

 

 

 

 

 

 

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda bu hafta yine gündeme yansıyan önemli gelişmeler yorumlandı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Vatikan Devlet Başkanı Papa’nın Türkiye ziyareti Basın Odası’nda yorumlandı.

“Papa, Ak Saray’da kabul edilen ilk yabancı konuk oldu”

Vatikan Devlet Başkanı Papa’nın ülkemizi uzun bir aradan sonra ziyaret ettiğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Papa Sultan Ahmet ile Ayasofya’yı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ak Saray’da görüştü. Papa, Ak Saray’da kabul edilen ilk yabancı konuk oldu. Papa’nın ziyareti ile basın mensupları da yüksek ücretlere mal olduğu kamuoyunda konuşulan Ak Saray’ı görmüş oldular. Vatikan Devlet Başkanı Papa ülkemiz ziyaretinde çok lüks olmayan bir araçla seyahat etmeyi tercih etti. Ankara’da Anıt Kabir’i de ziyaret eden Papa, Diyanet İşleri Başkanımızla da görüştü. Erdoğan, Papa ziyareti sonrası yaptığı basın toplantısında bir sitemde bulunarak Sisi-Papa görüşmesini dile getirdi. Papa ziyaretini tüm dünya canlı yayınladı. Bir anlamda bu ziyaretle ülkemizin tanıtımı oldu” diye konuştu.

“Papa her dönemde ülkemizi ziyaret etmiştir”

Erdoğan Papa’yı karşılarken Devlet Bahçeli Cuma namazı kılıyordu gibi değerlendirmelerin basına yansıdığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu tarz cümleler doğru değildir. Bu konular üzerinden itibarsızlaştırma yapılması yanlıştır. Papa her dönemde ülkemizi ziyaret etmiştir. Yani bu ziyaret bir ilk değildir. Olaya başka pencereden bakanlar Doğu Roma’nın liderinin Batı Roma’nın liderini karşıladığı gibi değişik anlamlandırmalar yaptılar. Bunu da doğru bulmuyorum. Orta Doğu’da yaşanan kavgalar ve ülkemizin saygınlığı açısından bence önemli bir ziyarettir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bizim için en son ve hak din islamdır”

Papalık kurumunun Anadolu’daki Türklerin Anadolu’dan gitmeleri için asırlardır uğraştığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “ Anadolu’ya geldiğimiz günden beri Haçlı seferlerinin sayısını bilmiyoruz. Papanın başında olduğu güçler Türkleri ve islamı Anadolu’dan atmak için durmadan uğraştılar. Beyinlerinin hala bir yerlerinde bu fikir vardır. Ülkemizin AB’ye alınmamasının en büyük nedenlerinden biri budur. En olmadık ülkeler alınırken, bizi almıyorlar. Bugün haçlı zihniyeti devam etmektedir. Papa, İslam ve Türkler’e karşı bugün çok sıcak mesajlar veriyor. Ama unutmayalım ki devletlerin dostluğu yoktur, menfaatleri vardır. Bugüne kadar batılıların yaptığı yanlışların karşısında duran hiçbir Papa görülmedi. Daha önce dinler arası diyalog diye bir şey ortaya atılmıştı. Ama bunun olmayacağı anlaşıldı. Bizim için en son ve hak din islamdır. Olmayan bir dinle diyaloğa girilemez” diye konuştu.

“Bu ziyarete ciddi manalar yüklemek doğru değildir”

Papa’nın ziyaretinin sıradan bir devlet adamının ziyareti olarak algılanması gerektiğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu ziyarete ciddi manalar yüklemek doğru değildir. Papa’nın belki medeniyetler savaşı diye anılan süreci medeniyetler barışına çevirmeye katkısı olabilir. Bir batı, bir de doğu medeniyeti diye anılan islam medeniyeti var. Belki verilecek mesajlarla bu medeniyetler buluşturulabilir. Ben batının çıkarcı yaklaşımı dolayısıyla bu buluşmanın olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü dünyanın neresinde enerji varsa batı orada kaos yaratıyor. İşte bugün petrolü olan ülkelerin durumu ortada. Batı bu tavrından vazgeçerse dünya rahat edecektir” şeklinde konuştu.

Programda ayrıca Devlet Bahçeli’nin Tunceli ziyareti, Erdoğan’ın kadınlar ile ilgili yaptığı açıklama ve siyasi partilerdeki son durum değerlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.