Güncel Haberler

Bozan da Aşure Lokma duası yapıldı.

İlçemiz Bozan köyünde 04.09.2021 günü Muharrem ayı Matem orucu sonrası Aşure lokması dağıtım ve duası Mustafa Nuri Özden dede tarafından yapıldı. Bozan köyü yardımlaşma ve dayanışma derneği öncülüğünde gerçekleştirilen aşure lokması dağıtımına Afyonkarahisarı ve ilçemizden çok sayıda misafir katıldı. İyi parti il başkanlığı tam kadro duaya iştirak etti.

Muharrem Orucu

Muharrem ayının ilk on iki günü Aleviler ve Bektaşiler tarafından oruçlu geçirilir. Bu günlerde, İmam Hüseyin’in ve arkadaşlarının susuz bırakılmış olmalarından dolayı su içilmez. Bu günlerde bıçak kullanılmaz, et yenilmez. Bu günler matem günü olduğu için traş olunmaz. Muharrem ayında cem yapılmaz, bağlama çalınmaz.

Matem orucunun sonunda, Muharrem ayının on üçüncü günü kurbanlar tığlanır, aşure yapılır dağıtılır. Kurbanlar İmam Zeynel Abidin’in Kerbela katliamından kurtuluşuna şükran içindir.

Aşure Günü

Muharrem matemi, aşure geleneği ile biter. Orucun ardından Aşure Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan aşure yenilir ve dağıtılır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.