Güncel Haberler

Başkentteki Afyonkarahisarlılar Bir Araya Geldi.

Başkentteki Afyonkarahisarlılar Afyonkarahisarlı Dernek Ve Vakıfların Düzenlediği İftarda Bir Araya Geldi. 9. Geleneksel Afyonkarahisarlılar İftar Yemeği Yenimahalle Belediyesi Nikah ve Balo Salonu’nda gerçekleştirildi. İftarda konuşma yapan Dernek Başkanı ve aynı zamanda EGEM Platformu Dönem Başkanı Mehmet Ali Özerkan Afyonkarahisar’ın Cumhuriyet tarihindeki önemini dile getirdi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde Ankara’daki Afyonkarahisarlı vakıf ve derneklerin birlikte düzenlemiş oldukları 9. Geleneksel Afyonkarahisarlılar iftar yemeğine Afyonkarahisarlı çok sayıda vatandaşın yanı sıra MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, Anayasa Mahkemesi Üyesi Celal Mümtaz Akıncı, Yüksek Seçim Kurulu Üyesi Hakkı Manav, Ziraat Bankası Genel Müdür Başdanışmanı Ali Kılıç, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, Aydınlılar Derneği Başkanı Halil Apaydın, TBMM Başkanlık Müşaviri Cengiz Sağlam, Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Kurucu Başkanvekili Ahmet Bodur, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarlacı da katıldı.

Kuran-ı Kerim ve ilahi okumalarıyla başlayan ve yaklaşık 800 kişinin katıldığı iftar yemeğinde açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Başkanı ve EGEM Platformu Dönem Başkanı Mehmet Ali Özerkan şunları söyledi;

Sayın milletvekilim, çok değerli belediye başkanım, EGEM platformunun başkanları değerli yol arkadaşlarım, sevgili hemşerilerim, saygıdeğer hanımefendiler beyefendiler. Afyonkarahisar ve İlçeleri dayanışma derneği Sandıklılar Vakfı ve Dinar ve Yöresi Kalkındırma Derneği tarafından dokuzuncusunu gerçekleştirdiğimiz iftar programımıza hoş geldiniz şeref verdiniz. Bu mübarek günde bu güzel bu nadide iftar sofralarını hazırlatarak bizlere sunan, göreve geldiğinden bu güne kadar Ankara’da yaşayan tüm hemşerilerimizin bir araya gelmesine vesile olan, her zaman Afyonkarahisar’ımızın yanında olan, varlığından gerçek anlamda manevi destek, güç ve kuvvet aldığımız ve her zaman her platformda Afyonkarahisarlı olmasıyla iftihar eden ve bizlere örnek olan bizleri onurlandıran Yenimahalle Belediye Başkanımız Sayın Fethi Yaşar’a huzurlarınızda çok teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler cumhuriyetin kazanıldığı toprakların bireyleri olarak diyoruz ki; “Afyonkarahisar Kocatepe’dir, büyük taarruzun fitilinin ateşlendiği yerdir. Afyonkarahisar ulusal kurtuluşumuza giden yolun mihnet taşı, Afyonkarahisar cumhuriyetin kazanıldığı, kazanımlarının tüm dünyaya haykırıldığı toprakların adıdır.” Bu nedenledir ki Afyonkarahisar’ımız Misakı Milli hudutlarımızın içerisinde çok stratejik ve çok önemli bir yere sahiptir. Bu duygularla bu ülkede yaşayan her insanın Afyonkarahisar’a gönülden borçlu olduğunu düşünüyoruz. Bizler Afyonkarahisar’ın ülke tarihindeki varlığının en az Çanakkale kadar önemli olduğunu, Kocatepe’nin de, Dumlupınar’ın da en az Arıburnu kadar Kilit bahir kadar öneme sahip olduğunu biliyoruz. Geçmişte hak ettiğimiz halde alamadığımız hizmetlerin bundan sonra hak olduğunu iddia ediyoruz. Başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bize bu toprakları vatan diye bırakan tüm şehitlerimizi ve tüm geçmişlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyor, ruhları şad, mekanları cennet olsun diyorum. Bu vatanın bölünmez bütünlüğü adına yurt savunmasında yaralanan tüm gazilerimize acil şifalar diliyorum. Vatanımızın taşına toprağına göz diken vatan hainlerine bu millet 1915’te Çanakkale’de olduğu gibi 1922’de Kocatepe’de olduğu gibi 15 Temmuz 2016’da gereken cevabı vermiştir. Bundan sonrada verecektir.”

Özerkan; “Değerli hemşehrilerimiz; bildiğiniz gibi 2005 yılında ankarada 8 ege il derneği başkanlarının biraraya gelerek başkentte sesimizi daha da güçlü duyurabilme adına kurdukları ve bu gün son derece uyumlu olarak çalıştıkları bir Egem Platformumuz var. Kuruluşundan bu güne 12 yıl geçmesine rağmen bu günde platform eşbaşkanlarımızla birlikte son derece uyum içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu vesile ile değerli başkanlarıma huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Kuruluşunun 12. ci yılında EGEM Platformu dönem başkanlığı 2. defa olmak üzere Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma derneğimize geçti. Bu nedenle 10. Ege İlleri Türkiye Tanıtım Günleri derneğimizin önderliğinde düzenlenecek. 19 -22 Ekim 2017 tarihleri arasında AKM de gerçekleştirilecek olan tanıtım günlerinin, geçtiğimiz yıllara göre çok daha görkemli olacağını, bu uğurda bu etkinliğimizi Afyonkarahisar günlerine dönüştüreceğimizin müjdesini de buradan sizlere vermek istiyorum. Aynı zamanda çok değerli Belediye Başkanımız sayın Fethi Yaşar’ın himayeleriyle her yıl düzenlediğimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz 26 Ağustos Zafer Yolu Yürüyüşünün de hazırlıklarına başladık. Her Türk insanının hayatında bir kez olsun o zirveye çıkmasını ve bu ülkenin ne kadar zor şartlarda kazanıldığını görmelerini ve sahiplenmemiz gerektiğinin bilinmesini istiyorum. Bu nedenle Zafer Yürüyüşü’ne katılmak isteyen hemşehrilerimizin bizleri, dernek yönetim kurulu arkadaşlarımızı arayarak kayıtlarını yaptırmalarını istiyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından konuşmasını yapmak için sahneye çıkan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak şunları dile getirdi; “Sayın Belediye Başkanım çok değerli Dernek Başkanları Afyonumuzun tüm ilçelerinden şu anda salonumuz da bulunan bürokrasi de siyasetimize katkıda bulunan ve tüm ilçelerimiz den burada bulunan değerli hemşerilerim konuşmamın başında sizleri saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Değerli hemşerilerim bu yıl 9.su düzenlenen iftar yemeğinin ilk altısında da burada dernek başkanı olarak sizinle beraber olmuştum. Sonrasında Allah nasip etti, siyasi olarak Aziz Türk Milletine hizmet etmek nasip oldu. Dernek çalışmalarının ne derece zor ve zahmetli olduğunu biliyorum. Bu çalışmaları en başta uzun yıllar boyunca Ankara’mızda yürütüldüğünü biliyorum ve o mücadele nihayet meyvelerini verdi. Bu çalışmalara maddi manevi tüm destekleriyle yanımızda bulunan Yenimahalle Belediye Başkanımız Sayın Fethi Yaşar’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ben şuan bu salonda her dünya görüşünden insanlarımızı, büyüklerimizi görüyorum. Bu çok önemli. Allah bu beraberliğimizi bu birlikteliğimizi bozmasın.” dedi.

İftar yemeğine ev sahipliği yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da konuşmasına salondaki davetlileri ve siyasileri selamlayarak başlarken şunları dile getirdi.”Bugün burada sizlerle aynı sofrayı paylaşmaktan sizleri burada misafir etmekten ayrıca onur duyuyorum. Değerli hemşerilerim biraz evvel sayın milletvekilimiz ve dernek başkanımız da Afyon’dan bahsetti. Biz Cumhuriyetin çocuklarıyız. Cumhuriyetin kazanıldığı toprakların nasıl kurtarıldığını bildiğimiz için bizim çocukluğumuzda da bugün de dua ederken Allah Devletimize zeval vermesin diye dua ediyoruz. Biz bu vatanın öz evlatlarıyız. Bu cumhuriyetin öz evlatlarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyeti sonuna kadar koruyacak bu ülkeye sahip çıkacak yurttaşlarız”.

Başkan Fethi Yaşar; ”Değerli hemşerilerim bugün ramazanı yaşıyoruz. Bizim yaşadığımız ramazanlarda sevgi vardı. Barış ve hoşgörü vardı, kardeşlik vardı, kin ve nefret yoktu. Komşular birbirileriyle aynı sofrayı paylaşırdı. Zengin ile garip aynı sofrada buluşurdu. Ne oldu birden her gün acılar yaşıyoruz? Anadolu’nun annelerinin kucağına her gün şehitler geliyor. Hala çocuk istismarları ve kadına şiddet devam ediyor. Hala doğa katlediliyor. Bunların hiçbirinin bizim ramazanımızda, bizim kitabımızda, bizim adetlerimizde yeri yok. Bizim dinimiz kucaklayan bir din. Bizim dinimiz insana saygı gösteren insanı mezhebinden ırkından ayıran bir din değil, Allah’ın yarattığı bir varlık olarak gören ona saygı gösteren bir din. Bizim dinimiz malınızın kırkta birini zekat vereceksiniz diyor. Bizim dinimiz komşunuz aç yatarken siz tok yatamazsınız diyor. Bizim dinimiz insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır diyor. Nerede o Ramazanlar? O ramazanları özlüyorum. Çocuklarımıza o Ramazanları yaşatmalıyız. Yenimahalle de yaşayan her yurttaş bizim öz kardeşimizdir. Bana oy verende vermeyen de benim gibi düşünmeyende Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyetin eşit yurttaşlarıdır. Değerli hemşerilerim çocuklarımıza o Ramazanları getirmeliyiz, kin ve nefretten uzak durmalıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.