Güncel Haberler

Ahmet TOPTAŞ’tan Şuhut Kamu Hastanesi Soru Önergesi

Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tarafından 8 Hastanede 9 Ekim 2013 tarihinde hastanelerin arşiv, hasta kabul, faturalama, iletişim, hasta verileri, muayene ve tetkikler, muhasebe, personel özlük, bilgi güncelleme gibi konularını içeren Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ihalesini yapılmış. İhaleyi alan firmanın işe başlamasının ardından oluşturulan kesin kabul komisyonu 31 Temmuz 2014 tarihinde yaptığı denetimlerde, hastaların geriye dönük muayene bulguları, laboratuvar, ultrason, röntgen gibi tetkik sonuçları, faturalamasını sorgulayan komisyon, bunların sistemde bulunmadığını tespit ederek, bu durumu Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine bir yazıyla bildirip, kesin kabulün yapılamayacağını belirtmiştir. Ancak Genel Sekreterlik tarafından oluşturulan ikinci komisyon, tespit edilen eksik ve aksaklıkların ihalenin iptalini gerektirmediği yönünde karar alınmıştır. Bu karardan sonra Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri imzasıyla hastanelere gönderilen yazıda, komisyonun ihalenin kabulüne karar verdiği, bundan sonraki işlemlerin komisyon kararına göre yapılması istenmiştir. Bu yazı üzerine 8 hastane ihaleyi kabul ederek firmanın hak edişlerini ödemiştir. Ancak hastanelerde hastalara ait bilgileri içeren datalar aktarılamadığı için şu anda hasta bilgilerine ulaşılmadığı gibi, bazı işlemlerde de aksaklıklar yaşanmaya devam etmektedir.

 

Bu çerçevede;

1-Kamu Hastanelerine bağlı 8 hastane için hazırlanan ihalenin teknik şartnamesinde hasta verilerinin 14 gün içinde aktarılamamasının ihalenin feshine sebep olduğu belirtilmesine rağmen ikinci bir komisyon kurularak ihalenin kabul edilmesindeki amaç nedir?

2- Afyonkarahisar’daki 8 hastanenin Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ihalesini alan firmanın adı nedir? İddia edildiği gibi Afyonkarahisar’da bu konu ile ilgili bir üst düzey bürokrata yakınlığı ,yine bir AKP Milletvekiline yakınlığı ile ilgili bir bilginiz var mıdır?

3-8 hastanenin Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ihalesini alan Firmanın bu hastanelere aldığı personelleri (taşeron işçileri) AKP Afyonkarahisar İl Başkanlığı belirlediği ve bunun için Firma sahibinin siyasi nüfuz kullandığı iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

4-Dinar,Bolvadin,Emirdağ,Çay,Sinanpaşa,İscehisar, Şuhut Devlet Hastaneleri ve Doğum Evi Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ihalesi kaç yıllığına ve ne kadar miktara verilmiştir?

5-İhale Teknik şartnamede yukarıda anlatılan eksikliklerin tek başına ihalenin feshi için yeterli olacağı belirtilmesine rağmen firmaya gerekli hak edişler neden ödenmiştir? Kesin kabul komisyonunun ‘uygun değildir’ raporuna rağmen genel sekreterlik tarafından ikinci bir komisyon kurularak işin kabul edildiği belirtilmektedir. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlerinin böyle bir yetkisi var mıdır?

6-Afyonkarahisar Valiliği bu konuyla ilgili bir inceleme yaptırmaktadır. Bakanlık olarak bu konuda bir inceleme yaptırmayı düşünüyor musunuz?

7-Afyonkarahisar’daki 8 hastanede Hasta Yönetim Bilgi Sistemi ihalesinden kaynaklanan sorunlar bulunmaktadır? Bakanlık olarak bu ihaleleri ve ödenen hak edilişlerle ilgili ne yapmayı düşünüyor musunuz?

8-Afyon Kamu Hastellerinde yaşanan bu usulsüzlük ile ilgili Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri ihaleyi alan firmaya dava açmak yerine gündeme taşıyan gazeteciye dava açmasını etik buluyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.