Güncel Haberler

2003-2011 yılları arasında Şuhut ilçesine yapılan yatırımlar açıklandı…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi ve diğer kurumlar tarafından 2003-2011 yılları arasında Şuhut ilçesine yapılan yatırımlar açıklandı.

İçmesuyu, sulama suyu, eğitim, sağlık, tarım ve çevre gibi pek çok alanda yeni tesisler inşa edilen Şuhut’ta en çok yatırım Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapıldığı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, temeli atıldıktan sonra sulaması ile birlikte 364 günde tamamlanan Ağzıkara Barajı ve Sulaması Türkiye’de bitirilen en hızlı proje olma özelliğini taşıyor. Ağzıkara Barajı ile 2 bin 450 dekar arazi sulamaya açıldı. Pek çok sulama projesinin gerçekleştirildiği Şuhut’ta 3 bin 120 dekar araziyi sulayan Ortapınar Göleti ve Sulaması ile 2 bin 300 dekar araziyi sulayan Akyuva Göleti Sulaması da tamamlandı. Ayrıca YAS Sulama Şebekesi1.-2.-3.-4. ve 5. Kısım tamamlanarak 26 bin dekar arazi sulamaya açıldı.

Bakan Veysel Eroğlu’nun Şuhutlu vatandaşların talepleri üzerine yapılması için talimat verdiği Kayabelen Göleti Sulaması Rehabilitasyonu ve Balçıkhisar Şehit Uzman Çavuş Nurullah Oymak Göleti ve Sulamasının inşaatları devam ediyor. Bu iki proje ile 9 bin 750 dekar arazi sulanacak. Ayrıca İl Özel İdaresi tarafından yapılan Anayurt 1. Kısım YAS Sulaması, Atlıhisar YAS Sulaması, Karlık 1. Kısım YAS Sulama Şebekeleri, Yarışlı 1. ve 2. Kısım YAS Sulama Şebekelerinin planlama ve projeleri hazırlandı. GÖL-SU Projeleri çerçevesinde Çakırözü 25 Ağustos Göleti ve Sulaması, Aydın Göleti ve Sulaması ile Senir Regületörü Sulamalarının da planlama ve projeleri hazırlandı.

Vatandaşlara daha kaliteli su temin etmek maksadıyla Şuhut’a arsenik arıtma tesisi kuruldu. Kurulan arsenik giderme tesisi ile arıtılarak menba suyu niteliğine getirilecek olan içme suyunu bundan sonra vatandaşlar rahatlıkla kullanabilecek. Şehir su şebekesinin 26 kilometrelik kısmının yenileme çalışmaları devam ediyor. Ayrıca 2010 yılında tamamlanan Karaadilli İçmesuyu Tesisleri ile yılda 410 bin metreküp içme suyu sağlandı. Yine Karacaören İçmesuyu İsale Hattı ile yılda 215 bin metreküp içme suyu temin edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Şuhut İlçe Merkezi Gali Çayı Islahı, Balçıkhisar Kasabası Hüseyinli Deresi, Ortapınar Köyü, Karaadilli Kasabası taşkın koruma tesisleri başta olmak üzere 17 adet taşkın koruma tesisini tamamlayarak ilçeyi ve çevre yerleşim yerlerini taşkın zararlarından korudu.

Ağaçlandırma faaliyetlerinde ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Şuhut’ta 2003-2011 yılları arasında 16 bin 450 dekar alan ağaçlandırılarak, 1 milyon 974 bin adet fidan dikildi. Türkiye’nin ilk bal ormanı, Ağzıkara Barajının etrafında buluna 750 dekar alana kuruldu. Ayrıca 25 Ağustos Kent Ormanı, 2 adet piknik ve mesire yeri, 5 adet köy ormanı ile 10 adet şehitler ormanı tesis edildi. Yine Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kene ve süne ile mücadele etmek için ilçeye keklik üretme merkezi kuruldu.

Alım garantili fidan üretimi projesi çerçevesinde 282 üretici tarafından 3 milyon 303 bin adet fidan üretimi yaptırıldı. Ayrıca Şuhut Eğitim Fidanlığı da 2009 yılında hizmete alındı. Yılda 150 bin adet fidan üretme kapasitesine sahip fidanlıkta, fidan üretimi yanı sıra alım garantili fidan üreticilerine destek olunmakta ve eğitim veriliyor. Orman köylerinde yaşayan 54 aileye 278 bin 88 TL ferdi kredi verildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hava tahmini ve erken uyarıları daha isabetli yapmak gayesiyle Şuhut ilçesine 1 adet meteorolojik gözlem istasyonu kuruldu. Şuhut Belediyesi atıksu arıtma tesisi işletmeye alınarak kirli sular arıtılmaya başlandı. Ayrıca çevre ve altyapı projeleri için toplam 15 milyon TL maddi destekte bulunuldu, Karaadilli ve Balçıkhisar Belediyelerine birer adet çöp toplama aracı kazandırıldı.

Bütün bunların yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun istek ve takipleri neticesinde İl Özel İdaresi ve diğer bakanlıklar tarafından Şuhut’ta daha pek çok yatırım gerçekleştirildiği bildirildi.

TOKİ tarafından 112 adet konut inşaatı devam etmekte olup yüzde 60′lar seviyesine geldi.

Eğitim alanında ise son 9 yılda ilçeye pek çok eğitim merkezi ve ek derslik kazandırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Şuhut’u eğitimin merkezi yapmak için ilçeyi zorunlu hizmet kapsamına aldı. Şuhut Anadolu Lisesi ve Şuhut Anadolu Öğretmen Lisesi Eğitim Öğretime açılarak eğitimin kalitesi yükseltilmiş ve Şuhut Anadolu Lisesi gecen yıl Afyonkarahisar’da Üniversiteye öğrenci yerleştiren okullar arasında ilk sırada yer aldı.

16 derslikli Limak Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile Uygulama Anaokulu, Fatih İlköğretim Okulu kat ilavesi, Mahmut İlköğretim Okulu kat ilavesi, Başören İlköğretim okuluna 8 derslik yapılarak toplam 52 adet ek derslik hizmete alındı. Bunların yanında 16 derslikli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin ihale yapılmış ve inşaat çalışmalarına başlandı. Eski Halk Eğitim Merkezi Kurs binası yerine modern bina yapılacak. Yarışlı İlköğretim Okulu yapım inşaatı devam ediyor ve Akyuva İlköğretim Okulu yapım ihalesi yapılmış olup, önümüzdeki günlerde inşaata başlanacak.

Öğrencilerin barınma ihtiyacını çözmek için 215 kişilik ortaöğretim Anadolu Lisesi Yurdu tamamlandı. Yine Şuhut Lisesi bahçesine bütün okulların öğrencilerinin barınabileceği 192 kişilik yurt binası inşa edildi. Ayrıca 300 kişilik yüksek öğrenim kredi yurdunun ihalesi yapıldı önümüzdeki günlerde inşaata başlanılacak. Afyon Kocatepe Üniversitesi Şuhut Meslek Yüksekokulu’na 3 yeni program açıldı. Böylece yeni bölümler sayesinde 2012-2013 Eğitim Döneminde öğrenci ve öğretim görevlisi sayısı artacak olup, bu da ilçe ekonomisine olumlu katkı sağlayacak.

Sağlık alanında ilçe için büyük öneme sahip 75 yataklı Devlet Hastanesinin inşaatı TOKİ tarafından hızla devam ediyor. Şuhut Devlet Hastanesinin statüsü bir derece yükseltilerek yeni uzman doktorlar atanması sağlandı. Ayrıca Şuhut Hallaç Sağlık Evi de hizmete açıldı. İl Özel İdaresi tarafından ilçeye 1 adet ambulans ve 1 adet itfaiye aracı kazandırıldı. Vatandaşların resmi işlemlerini rahat yaptırabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlüğü açılması planlanıyor.

Şuhut İlçe Emniyet Amirliği, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne dönüştürüldü. Şuhut’a çok modern bir Adliye Sarayı inşa etme çalışmaları devam etmekte olup, ihalesi yapıldı.

Tarım ve hayvancılık alanında Şuhutlu çiftçiler desteklenerek yeni istihdam alanları geliştirildi.

2003-2011 yılları arasında toplam 36 milyon 96 bin 76 TL zirai destek verildi. Ayrıca hayvancılığın gelişmesi için ilçeye Canlı Hayvan Borsası kuruldu.

İl Özel İdaresi tarafından köylerin altyapısını güçlendirmek için içme suyu tesisi, parke taşı döşeme faaliyetleri ve pek çok altyapı tesisi yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor.

Konu ile alakalı bir değerlendirmede bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Şuhut’a yapılan bu yatırımların ilçe halkına hayırlı olmasını diledi.

Eroğlu, ‘’Şuhut’ta yaptığımız yatırımlarla adeta destan yazdık, hemşerilerim yaptığımız yatırımları biliyor ve bizleri takdir ediyorlar. Bizler de Afyonkarahisar’ımızın her bir köşesine hizmet etmek gayesiyle durmadan ve yorulmadan çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.

2 comments

  1. iste bu ak parti once is yapar ondan sonra konusur oburleri once konusur sonra yine konusurlar sadece konusurlar

  2. Hazır Cevap Diyorki

    AKP den önce yapılanları görmemek için kör olmak gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.