Güncel Haberler

Vali Gökmen Çiçek Frigya Vadisinde İnceleme Gezisi Yaptı

Afyonkarahisar’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak ve şehrin değerlerini daha bilinir hale getirebilmek için çalışmalarına aralıksız devam eden Vali Gökmen Çiçek, 3 bin yıllık miras Frigya Vadisinde inceleme gezisi yaptı.
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Vali Yardımcıları Mehmet Boztepe, Nurullah Kaya, İhsaniye Kaymakamı Semih Doğamoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, Yayladağı Belediye Başkanı Niyazi Akgedik ve Ayazini Köyü muhtarı Sami Akkaya’nın da katıldığı inceleme gezisinde tarihi Frigya Vadisinde yapılacak çalışmalar yerinde incelendi.
Yapılacak Proje ve Çalışmaları Yerinde İnceledi
Türkiye’nin en güzel 10 vadisi içerisinde yer alan, kaya mezarları, kiliseleri, şapelleri, anıtları, kalesi ve Frig Yolu, mağaraları ve dar geçitleri ve kendine has tarihi dokusu ile görenleri kendisine hayran bırakan muazzam bir coğrafya Frigya Vadisi. Göreve geldiği ilk günden itibaren bu bölgeye ayrı bir önem veren ve özellikle Ayazini için “Aşık Oldum” diyerek hayranlığını dile getiren Vali Gökmen Çiçek, bölgenin turizm destinasyonu olması ve cazibe merkezi haline gelmesi için yapılacak çalışmaları, hayata geçireceği farklı projeleri yerinde belirleyebilmek için bölgede incelemelerde bulundu.
Frigya Medeniyetinin Kalbi
Hafta sonunu ayırdığı Frigya Vadisi gezisi sonrası sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Vali Gökmen Çiçek, “Dünyada bu kadar gizemli ve etkileyici yer çok az bulunur” diyerek tanımladığı Frigya için şu sözleri kullandı: “Frigya medeniyetinin kalbi Ayazini Köyü’nde tarihi alanları, yürüyüş yollarını, eski konakları gezdik. Her bir adımda başka bir güzellikle karşılaştık. Bu duyguyu başka bir yerde yaşayamazsınız. Burası Ayazini Afyonkarahisar.”
Ayazini En Modern Kameralarla Korunacak
Ayazini Köyü gezilerine ilişkin de düşüncelerini paylaşan Vali Gökmen Çiçek: “Ayazini Köyü gezimizde birçok güzellikle karşılaştık ancak bir şey bizleri çok üzdü. Binlerce yıl öteden günümüze ulaşan muhteşem tarihi yapıların üzerine defalarca temizlenmesine rağmen yine yazılar yazılmıştı. Buna izin vermeyelim. Ayazini bundan böyle en modern kameralarla korunacak” dedi.
İlk Günkü Gibi Ayakta ve Muhteşem
Frigya Vadisini adım adım keşfeden ve her bir noktasını detaylı bir şekilde gezerek gözlemleyen Vali Gökmen Çiçek, İhsaniye ilçesi Döğer Beldesinde bulunan döğer Kervansarayında da incelemeler yaptı. Vali Gökmen Çiçek kervansaray için, ”2. Murat döneminde yaptırılan muazzam bir eser Döğer kervansarayı, hala ilk günkü gibi ayakta ve muhteşem” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlarla Sohbet Ettiler
Vali Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve beraberindeki protokol üyeleri Ayazini Köyü ziyareti sırasında yağmura da yakalandı. Vali Gökmen Çiçek o anlara ilişkin video ve fotoğrafları da sosyal medya hesabından paylaştı. Bir diğer ziyaret ise Demirli Köyü’ne oldu. Burada vatandaşlarla bir araya gelen heyet, sohbet edip, hayırlı günler dilediler.
Frigya’nın Büyük Bölümü Afyonkarahisar sınırları İçerisinde
560 km’lik alanda 4 ilin sınırları içerisinde bulunan Frigya Vadisi 3 bin yıllık medeniyetin izlerini günümüze taşıyor. Vadinin büyük bir bölümü Afyonkarahisar sınırları içerisinde yer alırken önemli eserlerde yine ilimiz sınırları içerisinde bulunuyor. Bölgenin hareketlenmesi ve keşfedilmesi için bugüne dek önemli çalışmalar yapılsa da istenilen düzeyde verim elde edilemedi. Vali Gökmen Çiçek, Frigya’yı daha bilinir ve ziyaret edilir bir hale getirmek için Emre gölü ve Ayazini Köyü bölgelerini hareketlendirmek için Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesini hayata geçirdi. Bu iki bölgenin düzenlenmesi ile başlayacak çalışmalar sonrasında diğer bölgelere yayılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930