Güncel Haberler

Rejim değiştirmek gömlek değiştirmeye benzemez.

MHP MİLLETVEKİLİ MEHMET PARSAK, ANAYASA DERSİ VERDİ. Yeni kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda görevlendirilen Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nin davetlisi olarak, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu’nda “Yeni Anayasa mı? Anayasa’nın Yenilenmesi mi?” başlıklı bir ders verdi.

ANAYASA, TEMEL TOPLUMSAL SÖZLEŞMEDİR

Üniversite öğrencileri, siyasi partilerin gençlik kolları ve siyasetle uzaktan yakından ilgilenen birçok kesimden katılımcının yer aldığı eğitimde, Anayasa kavramından Dünyadaki Anayasal hareketlere, Kanun-i Esasi’den, yürürlükte bulunan 1982 Anayasası’na ve gündemdeki Anayasa değişikliği çalışmalarına kadar birçok konuya değinen Parsak, Anayasanın, insan haklarını ve asıl görevi bu hakları korumak olan devletin teşkilat yapısını düzenleyen en temel toplumsal sözleşme olduğunu kaydetti.

ANAYASA YAZMAKLA DEĞİL UYMAKLA ANAYASA OLUR

Sunumunda “Anayasal Devlet” kavramına da değinen Mehmet Parsak, “Yazılı Anayasa’sı olan her devlet Anayasal Devlet sayılamayacağı gibi, yazılı Anayasası olmayan devletler de Anayasal Devlet olarak değerlendirilebilir. Mesela diktatörlükle yönetilen ülkelerin de anayasaları vardır ama bu ülkeler Anayasal Devlet olarak değerlendirilemez. Diğer yandan İngiltere’nin yazılı bir Anayasası olmamasına rağmen yerleşik demokratik kültürü nedeniyle Anayasal bir devlet olarak kabul görmektedir, sonuç olarak “Anayasal Devlet”, devlet iktidarının etkin şekilde sınırlandırılmış olduğu devlettir” şeklinde konuştu.

TÜRKLERDE “ANAYASA” ANAYASA’DA “TÜRK”LÜK

Türklerde tarih boyunca “halk” ve “teba”ya karşı adil olunması hususunun, dini kurallar, töre”, örf, adet ve geleneklerde geniş yer tuttuğunu kaydeden Parsak, Türk tarihindeki ilk yazılı Anayasal metinlerin, dünyada Anayasacılık akımının doğduğu ve geliştiği 19. ve 20. yüzyıldaki Sened-i İttifak ve Kanun-i Esasi gibi metinler olduğunu söyleyen Parsak, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Anayasaları arasındaki Türklükve Türkçe dili gibi ortak ve önemli noktaları hatırlattı.

CUMHURİYETİN TEMEL NİTELİKLERİ AYNEN KALACAK

Devletin resmi dilinin ve eğitim dilinin Türkçe olması, Türk Vatandaşlığı tanımı, ve millet egemenliğinin esas alınması gibi önemli hususların 1921 Anayasasından bu yana varlığını koruduğunu kaydeden Parsak, “Bunlar başta olmak üzere Türk Devleti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü ortaya koyan maddelere kimse dokunmaya kalkmamalıdır” dedi.

24. DÖNEM ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU’NU AKP DAĞITTI!

Türklerin dünyada en fazla Anayasa yapan ve yaptığı Anayasaları da en çok değiştiren millet olduğunu kaydeden Parsak, MHP Teknik Heyet Üyesi olarak görev yaptığı 24. Dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndaki çalışmaları da özetledi. Bu dönemde meclisteki tüm siyasi partilerin eşit katılımıyla kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun 60 madde üzerinde tam Uzlaşma sağladığını ancak özellikle AKP’nin “Seçilmiş Krallık Sistemi” önerisi ile BDP (HDP)’nin,  terör örgütüne savaş tazminatı ödenmesi gibi “marjinal” önerilerinden dolayı komisyon çalışmaları tıklandığını ifade etti.

UZLAŞMA DİYE OTURDULAR İSTEDİKLERİ OLMAYINCA BIRAKIP KAÇTILAR

24. Dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun, AKP’nin 3 toplantıya mazeretsiz olarak katılmamış olması yani AKP’nin masadan kaçması sebebiyle 25 Aralık 2013 tarihinde dağıldığını kaydeden Parsak, “Uzlaşma ve mutabakat için masaya oturup kendi istekleri kabul edilmedi diye o masadan kaçanlar, umarım bu kez gerçekten Uzlaşma ve mutabakat niyetiyle masaya otururlar” dedi.

“YENİ ANAYASA” MI “ANAYASA’NIN YENİLENMESİ” Mİ?!

Sunumunda, Anayasa değişikliği tartışmaları sırasında kullanılan dil ve kavramlara da işaret eden MHP Milletvekili, “Özellikle AKP temsilcileri, yine AKP’nin “Yeni Türkiye” anlayışına paralel olarak, “Yeni Anayasa” kavramını tercih etmektelerse de doğru olanı “Anayasanın Yenilenmesi” kavramının benimsenmesidir. Zira en kısa ifadesiyle “Yeni Anayasa”, “Yeni Devlet kurulurken” tercih edilebilecek bir kavramdır. Oysa biz yeni bir devlet kurmuyoruz “dedi.

MHP’NİN “ANAYASA’NIN YENİLENMESİ” VİZYONU

 Partisinin Anayasayı, yalnızca bugün yaşayanları değil gelecek nesilleri de etkileyecek, siyasetin ve zamanın üstünde ve ötesinde bir sözleşme olarak gördüğünü belirten Mehmet Parsak, “MHP, dünyanın ve Türkiye’nin değişen şartlarının gerektirdiği çağdaş normlarda bir anayasanın; mümkün olabildiğince geniş bir uzlaşma ile toplumun tamamının beklentilerini dikkate alan geniş bir vizyonla, farklı görüş ve düşüncelere saygı gösteren bir anlayışla, herkesin katkısının sağlanacağı uzlaşma arayışıyla ve ahlaka uygun yöntemlerle yapılmasının gerekli olduğuna inanmaktadır” dedi.

KİMSE KENDİ İSTEĞİNİ MİLLETİMİZİN İSTEĞİNİ DİYE ÖNÜMÜZE GETİRMESİN

Anayasa’nın değişmez kurallar bütünü olmadığını ifade eden Mehmet Parsak, “Türk Milleti’nin ihtiyacından doğan herşeye varız ancak hiç kimse kendi istek ve ihtiyaçlarını gidermek için bir sistem önerisi getirip bunu milletimize dayatmaya kalkmasın” dedi.

ANAYASA KOCATEPE’DE KANLA YAZILDI

MHP’nin Anayasa konusundaki hassasiyetlerini Anayasa’nın ilk 4 maddesi üzerinden detaylı olarak açıklayan Parsak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter devlet yapısı, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, egemenlik, resmi dil ve vatandaşlık tanımı gibi konular hayati konulardır. Anayasamızın bu maddeleri Samsun’da, Ankara’da, Sakarya nehri kıyısında ve Afyon Kocatepe’de canla ve kanla yazılmıştır. Bu nedenle sırf birileri diktatörlük hayalleri kuruyor diye değiştirilemez” şeklinde konuştu.

 AKP, SEÇİLMİŞ KRALLIK İSTİYOR

Sunumunun son kısmında AKP yetkilileri tarafından sıklıkla dile getirilen Başkanlık Sistemi konusunda da detaylı değerlendirmeler yapan Mehmet Parsak, AKP’nin önceki dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu sistemin adı Başkanlık Sistemi değil, Seçilmiş Krallık Sistemidir” dedi.

BU YETKİLER URUGUAY’DA BİLE YOK!

AKP’nin önceki dönemde önerdiği sistemde Başkan olacak kişiye verilecek yetkilerin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nda bile bulunmadığını belirten Parsak, “Nasıl bir sistem hayal ediliyor düşünün artık. Demokrasinin sadece seçimden seçime kullanıldığı, yasama, yürütme ve yargı erklerinin tek elde toplandığı, Başkan’ın meclisi feshedebildiği, Başkanlık Kararnameleri ile meclisin yetkisini doğrudan kullanabildiği, Başkan’ın istediği hemen her kanunu veto edebildiği, keyfi bir sistem… AKP devamlı olarak Başkan’ın yetkilerini ve yapacaklarını konuşuyor, peki bu sistemi kim denetleyecek? Anlaşılan o ki AKP hiçbir denetim mekanizması öngörmüyor. Böyle Sistem Uruguay’da, Peru’da, Şili’de bile yok” dedi.

İHTİYAÇ DUYUNCA “TÜRK”E SARILIYORLAR

AKP’nin önceki dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu metinlerle “TÜRK” kavramını Anayasa’nın her noktasından çıkarmayı hedeflediğini ancak MHP’nin buna izin vermediğini kaydeden Mehmet PARSAK, “Önceki dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına ilişkin tutanaklar TBMM sitesinde bulunmaktadır, isteyen alıp okuyabilir, AKP, vatandaşlık tanımı başta olmak üzere Türk kavramını Anayasa’nın her noktasından çıkarmaya çalışmış ancak başaramamıştır” dedi.

SÖZDE TÜRK TİPİ!

“TÜRK” kavramını Anayasa’dan çıkarmaya çalışan AKP’nin, hayal ettiği diktatörlük rejimini, milletimize “TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ ” adı altında yutturmaya çalışmasının samimi olmadığını söyleyen Parsak,” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın geçen hafta, yandaş sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen Anayasa Platformu’ndaki konuşmasında da aynı durum söz konusu. Açıp bakalım, Recep Tayyip Erdoğan o uzun konuşmasında sadece 2 yerde Türk diyor. Bir, Türk Tipi Başkanlık Sistemi derken bir de Türk Tipi Anayasa derken…  Samimiyet ve niyet apaçık ortada” dedi.

AKP’lilerin milli görüş gömleğini çıkardık sözlerine göndermede bulunan PARSAK, “Hükümet sistemini değiştirmek gömlek değiştirmeye benzemez” dedi.

Sunumu sonrasında katılımcıların sorularını titizlikle yanıtlayan Mehmet PARSAK, daha sonra katılımcıların alkışları ile Bahçeşehir Üniversitesi’nden ayrıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.