Güncel Haberler

Konya’da doğal patates deposu…

Konya Şeker doğal patates deposunu oluşturmak için nisan ayında Konya-Seydişehir karayolu 45. kilometresi Erenkaya mevkiinde doğal depo yapımına uygun kaya yapısına sahip, dağda tünel açma ve koridor oluşturma çalışmalarına başladıkları ifade ediliyor.
Patatesi sıfır enerji maliyetiyle depolamaları sağlayarak girdi maliyetlerini aşağıya çekecek, bölgenin en büyük doğal deposunu Konya’ya kazandırmaya çalıştıkları doğal deponun, 165 metre uzunluğa, 65 metre genişliğe sahip olduğunu belirtiliyor.
10 bin ton kapasiteli doğal saklama deposunun, bir yıldan az bir sürede tamamlanacağı mağaranın içindeki doğal sıcaklığın ve nem avantajlarının ürünün çürümesini engellediği sağlıklı saklanması sağlandığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor.
Doğal depo üç ayrı tünelden oluşmaktadır. Birisi havalandırma, ikisi de ürün depolama tüneli olarak kullanılmaktadır. Her iki ana koridorda toplamda 22 ürün depolama galerisi mevcuttur. Tünellerin uzunluğu 126 metre, genişliği ise 6 metredir. Ürün depolanan galerilerin uzunluğu 23 metre, genişliği ise 6 metredir. Doğal mağaranın yapımı tamamlanmış bölümlerine, eylül ayı sonlarına doğru 3 bin tona yakın patates depolandığı ifade edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.