Güncel Haberler

Halkımıza Mundar Eti Yedirdiler…

MHP Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Et Balık Kurumu tarafından ithal edilen canlı hayvanlar ve etlerde yapılan vurgunu meclise taşıdı. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından yanıtlanması istemiyle Et Balık Kurumunda yaşanan ölü, hastalıklı hayvan etlerinin halkımıza yedirilmesi ile ilgili sorular yöneltti.

Milletvekili Kemalettin Yılmaz yaptığı açıklamada:

“Son günlerde basına yansıyan bir operasyon haberihepimizi derinden yaralandı. Ülkemizde et fiyatlarını bir türlü kontrol edemeyen hükümetin çözüm olarak sunduğu canlı hayvan ve et ithalatı vahim sonuçlar ortaya çıkartmaya devam ediyor. Yıllardır ülkemiz hayvancılığına darbe vuran ithal et sağlığımıza ve inançlarımızın da kabul edemeyeceği bir skandalla gündeme gelmiştir. Yapılan bir operasyon sonucunda Savcı, hazırladığı iddianamede ‘şaplı, veremli ve ölü hayvanların etlerinin piyasaya sürüldüğü’ iddiasına yer verdi.

Tutuklanan isimlerle ilgili olarak hazırlanan iddianamede ise, “EBK’ ya ait etlerin çalındığı, kuruma ait sağlıklı hayvanlar yerine piyasadan hastalıklı hayvanlar toplandığı, verem  veya şap hastalığına yakalanmış veya ölü hayvanların etlerinin piyasaya sürüldüğü” iddiaları yer aldı.” Dedi.

BU KABUL EDİLEMEZ

EBK üst düzey yetkililerinin dahi tutuklandığı bu operasyon göstermiştir ki AKP ithal et ile ülkemizde hayvancılığın yanında insanlarımızın sağlıkları ve dini duyguları ile de oynamıştır. Mundar etler, veremli hastalıklı etler yüzlerce Et Balık Kurumu Satış mağazasında satılmış vatandaşlarımıza yedirilmiştir.

Bu kadar olayın yaşandığı EBK trilyonlarca lira zarar etmekte milletimizin vergileri bu açıkları gidermek için görev zararı devlet tarafından karşılanmaktadır. EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş en kaliteli eti vatandaşa yedirdiklerini kar etmeden satış yaptıklarını kombinalarının çok lüks olduğunu belirten açıklamalarda bulundu ancak Ürdünlü Hijazi firması ekseninde yapılan operasyonları, üst düzey bürokratlarının tutuklandığı operasyonları, teknik takibe takılanları konuşmak zahmetinde dahi bulunmamıştır.

Bu konuda duyarsız kalmak hem bu kurumdan et tüketen vatandaşlarımıza, hemde ithal et nedeni ile batma noktasına gelen hayvancılık yapan vatandaşlarımıza da haksızlık olurdu. Bu sebeple Sayın Bakanın cevaplaması istemiyle işin iç yüzünü kamuoyunun bilmesi adına bir takım sorular yönelttim. Gelecek cevabı kamuoyu ile paylaşıp insanlarımızın sıkıntılarına tercüman olmuş olacağım.’’ Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.