Güncel Haberler

“En şerefli fetih, İstanbul Fethi’dir”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Raşit Demirel, basına yaptığı yazılı açıklamayla İstanbul’un Fethinin 563. Yılını kutladı. Demirel, “Tarih boyunca nice devletler kurulmuş, bu devletlerin hükümdarları tarih boyunca birçok şehri fethetmiştir. Ancak şüphesiz ki fethedilen yerler arasında en şereflisi, en büyüğü İstanbul’un fethidir” dedi.
MHP İl Başkanı Raşit Demirel mesajında, “1453 yılında gerçekleşen İstanbul’un fethinin Türkler açısından önemi çok büyüktür. O yıla kadar sayısız kez kuşatılan ama hiçbir şekilde alınamayan İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir.

Bu fethin arkasında çok büyük bir mücadele ve azim vardır. İstanbul’un fethi, neredeyse her devlet liderinin en büyük hayaliydi. Özellikle Müslüman olan Osmanlı padişahları için bu fethin manası bambaşkaydı. Çünkü peygamber efendimiz daha yüzyıllar öncesinde İstanbul’u fethedecek komutanı ve askerleri övmüştü. Bu övgüye mazhar olmak elbette herkesin hayali olacaktı” ifadelerini kullandı. MHP’li Demirel, İstanbul’un fethinin bir yıkım savaşı olmadığını dile getirdi: “İstanbul’un fethi orta çağın kapanıp yeni çağın başlamasına sebep olmuştur. Bin yılı aşkın süredir varlığını koruyan Bizans Devletinin yıkılması, tarihte önemli değişikliklerin yaşanmasına sebep olmuştur.

İstanbul’un fethi asla bir yıkım savaşı olmamıştır. Osmanlı padişahlarının hoşgörüye dayalı bir sistem yürütmeleri, fetihten sonra bile yerli halkın huzur içinde yaşamasını sağlamıştır.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.