Güncel Haberler

Eğitimde Kaos…

Turkiye kamu sen il temsilcisi Nizamettin Şenol yaptigi basin açiklamasinda; “2017/2018 Eğitim-Öğretim Yılı başlarken öğretmen, öğrenci ve veliler kaos yaşamaktadır. Hafta boyunca TEOG kalktı tartışmaları yapılırken şimdi de Üniversiteye Yerleşme Sınavı da sil baştan gibi haberler duymaktayız. Sayın yetkililer, siz bunları söylerken kendini mevcut sınava göre aylardır hazırlayan öğrencileri hiç düşündünüz mü? Bu değişiklikleri yaparken hangi bilimsel araştırmaları yaptınız, elinizde hangi veriler var? Bunları yaparken eğitimin ne olduğunu bilen ve içinde olan öğretmenlere hiç sordunuz mu? Bunların hiç biri olmadı, ben yaptım oldu mantığıyla yapılan hareketler bir neslin, eğitim adına kaybı demektir. Başka bir garip durum ise 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı öğrencilere dağıtıldıktan sonra geri toplatıldı. Bu kitap basılmadan önce Talim Terbiye Kurulu neden incelemedi? O kitapların basımı, dağıtımı kamu zararı oluşturmaktadır. Kim karşılayacak bu zararı? Biz eğitimciler şunu iyi bilmekteyiz ki eğitimde feda edilecek tek bir birey yoktur. Oysaki siz bir nesli, eğitim sistemini yaz boz tahtasına çevirerek heba etmektesiniz. Sizleri sorumlu davranmaya davet ediyoruz.
Ülke genelinde durum böyle iken, Afyonkarahisar özelinde ise durum daha da vahim, akla, mantığa, kanuna yönetmeliğe uymayan tutum ve davranışlar son sürat devam etmektedir. Bir örnek vermek gerekirse; Şuhut İlçemizde Okul Müdürü olan kişi artık nasıl bir suç işlemişse Milli eğitim Bakanı Emriyle 76. Maddeye göre okul müdürlüğü görevinden alınıyor ve bu kişi Sandıklı İlçesine Öğretmen olarak gönderiliyor. Ancak bu kişi hangi paralel yapıdan destek alıyorsa tekrar müdür yapılıp il merkezine bağlı Salar İmam Hatip Ortaokuluna Müdür olarak görevlendiriliyor.Oysaki Yönetmeliğe göre üzerinden Yöneticiliği alınan kişi 4 yıl yönetici olamaz. Kendi ayrılsa bile bir yıl geçmeden yöneticiliğe müracaat edemez.Şimdi buradan AKP il yönetimine sesleniyoruz; Sizin bu durumdan bilginiz var mı? İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Milli Eğitim Bakanını takmaması olacak şey midir? Biz bu süreçte Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Müdürlüğünü daha önce uyardık, üzerimize düşeni yaptık. Buradan Sayın Valimizi de bilgilendiriyoruz. Yapılması gereken bu kişinin derhal yöneticilik görevinden alınıp,’’ 4 yıl cezalısın bekle denmelidir.’’
Yöneticilik mülakatlarında torpilin, adam kayırmanın ve haksızlığın olacağı gerekçesiyle birçok üyemiz, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi ve sendikasız bir çok kişi sınava müracaat etmedi.Müracaat eden varsa da bir kısmı sınava girmedi. Sınava yoğun bir şekilde müracaat edenlerin çoğunluğu Eğitim Bir-Sen üyelerinden oluşuyordu. Eğitim çalışanları arasında yayılan söylentilere göre sınav, Eğitim Bir-Sen üyeleri, adamı olanlar ve torpilli kişiler için yapılıyordu. Sınav öncesinde Eğitim Bir-Sen’e geçerseniz, şu kadar kişiyi de Eğitim Bir-Sen’e üye yaparsanız mülakat sınavında size atanacağınız puan verilecek ve yönetici olacaksınız gibi sözlerle Türk Eğitim-Sen’den, diğer sendikalardan ve sendikasız öğretmenler yönetici atama vaadiyle Eğitim Bir-Sen’e üye yapılmıştı.
Önceki yıllarda yapılan her yöneticilik mülakatında Afyonkarahisar’da ve Türkiye genelinde Eğitim Bir-Sen’e üye olanlara hak etmediği puanlar verilerek müdür, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısı olmaları gibi çeşitli menfaatler sağlanmıştı. Türk Eğitim-Sen olarak geçmiş yıllardaki yöneticilik sınavlarında yapılan adaletsizlikler ve ayrımcılıklar nedeniyle sınavlara dava açarak ve açtırarak birçok sınavın iptalini sağladık. Afyonkarahisar, bu konuda sabıkalı bir ildir. Her mülakatta mutlaka haksızlık ve ayrımcılık yapılmıştır.

Yönetici mülakatlarında müdür ve müdür yardımcılıklarına karar veren komisyonlar kim için hangi puan verilecekse ona göre puanlama yaptılar. Görevlendirilen idarecilere baktığımızda komisyon, puanlamaları gidecekleri okullara göre ayarlamış. Merkez okullara kimler gidecek belirlenmiş Bu durum merkez ve diğer ilçelerde aynı,sadece sayılar farklı fakat uygulamalar aynıdır.Yandaş sen yani ikinci paralel sen milli eğitimde okulları paylaştı. Eğitim Bir-Sen üyeleri dışında başka sendikaların üyeleri ve sendikasız kişiler arasından da azda olsa tanıdıkları vasıtasıyla torpilli ve imtiyazlı olup yöneticilik mülakat sınavlarında baraj ya da baraj üstü puan alanlar oldu. Haksızlık yaparak, adam kollayarak hak mücadelesi verilir mi?

Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğünün garip uygulamaları bu kadar da değil. İhsaniye’den yine bir okul Müdürü İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne yaptığı olumsuz tavır ve davranıştan dolayı Sinanpaşa İlçesine sürgün edildi, akabinde de bu kişi adeta ödüllendirilerek asaleten görev yapamayacağı İhsaniye ilçesine vekaleten Şube Müdürü olarak görevlendirildi. Bu kişi yüzünden ilçede huzursuzluklar yaşandı, hatta bir lisenin müdür yardımcıları bu adamın kaba tavırlarından dolayı istifa dilekçeleri verdi. Şimdi soruyoruz; İhsaniye İlçemiz TEOG sınavında ilimizde sıralamada sonuncu olmuştur, sonunculuğu perçinlemek için mi böyle huzursuzluk yaratan tutum içerisine giriyorsunuz? İhsaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne kadrolu Şube Müdür ataması yapılınca da bu kişi Özel Büro Görevlisi olarak görevlendirmesi yapılacağı söylenmektedir. Bu görevlendirme ile İhsaniye İlçesinin eğitim başarısını nasıl artırmayı hedefliyorsunuz? Yönetmelikte hizmetin gereği olarak yapılabilecek yer değiştirmeler başlığında, haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucunda görev yerleri il içinde değiştirilenler daha önce görev yaptıkları ilçeye aradan üç yıl geçmeden atanma isteğinde bulunamaz denmektedir.Yönetmeliklerin ne dediği önemli değildir. Daha önce uyardığımızda Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü biz okul müdürlüğüne vekaleten görevlendirme yapmadık ki şube müdürlüğüne vekaleten görevlendirme yaptık dedikleri gibi,biz Özel Büro Görevlisi olarak geçici görevlendirme yaptık öğretmenlik kadrosu halen Sinanpaşa İlçesi Sincanlı Çiğiltepe Çok Programlı Anadolu Lisesinde mi diyeceklerdir? Milli Eğitim Bakanlığının 2017/22 sayılı genelgesinde geçici, görevlendirmelere sınırlama getirilmesine rağmen, bakanlık genelgesi kaale alınmadan görevlendirme yapılacak mıdır? Görevlendirme yapılmamış ise Özel Büroda nasıl çalışmaktadır ? Bu kişi neden bu kadar vazgeçilmezdir? Arkasında hangi paralel yapı veya yapılar vardır? Öğretmen olduğu okulda neden çalışmamaktadır? İhsaniye dışındaki ilçelerde çalışma yasağı mı vardır? Böyle bir çalışma yasağı varsa bu yasağı hangi parelel yapı ya da yapılar belirlemiştir? Oluşan kamu zararını kim karşılayacaktır? Bunların hepsini göz önüne alarak İhsaniye ilçemize acilen müdahale edilmeli, eğitimde huzuru ve başarıyı artırmak için gerekli tedbirler alınmalıdır.
Yukarıda verdiğimiz iki olayda da ortak bir yön var. Bu iki kişi de Malum Sendikanın İlçe temsilciliğini yapan kişilerdi. Buradan da İl Milli Eğitimde nasıl bir Paralel Yapının olduğu net bir şekilde görülmektedir. Bu paralel yapılara müsaade edildiği sürece ülkenin başına yeni 15 Temmuz Felaketlerinin gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Devlet, asla paralel yapılara müsaade etmemelidir.
Sultandağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygulamaları da evlere şenliktir. Öğretmenlerin onur ve gururlarını zedeleyici uygulamalar yapılmaktadır. Geçen yıl boş olan Dereçine Ortaokulu müdürlüğüne geçici görevlendirme için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenden dilekçe alınıp daha sonra yersiz bahaneler üreterek görevlendirmesini yapmamışlardır. Bazı okullarda da bu tür girişimler olmuştur.Görevlendirme yapmayacaksanız neden öğretmenden dilekçe alıp öğretmenin onuruyla ve gururuyla oynuyorsunuz.Öğretmenlerle dalga geçiyorsunuz.Bu yıl da yine Dereçine Ortaokul Müdürlüğü boştur.Geçen yıl ki öğretmenlerin onur ve gururunu kırıcı ahlaksız uygulama devam etmiştir.İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri okula gelip bütün öğretmenlere kimi idareci olarak görmek istersiniz diye sormuşlar öğretmenlerin isteği doğrultusunda bir öğretmen arkadaşımız belirlemişlerdir.Öğretmenden görevlendirme istek dilekçesi alınıp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlçe Kaymakamlığına gerekli yazışmalar yapılmıştır.Öğretmen de resmi olarak görevlendirilmesi gelmeden verilin sözlü talimat üzerine okullar açılıncaya kadar çalışmış ve okulu eğitim öğretime hazır hale getirmiştir.Gelin görün ki yine sendika ve siyaset bahaneleriyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilmesi yapılmamıştır.Görevlendirilmesi yapılacak bu kişilerin sendikasını mı beğenmediniz? Bu görevlendirmeyi engelleyen hangi siyasetçi ve sendikadır? Bu etik dışı uygulamaların sorumluları kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

Başka bir garip olay ise müfettişlerce ya da muhakkiklerce yapılan soruşturmalar sonucunda teklif edilen disiplin, idari cezalar kimine uygulanıyor kimine uygulanmıyor. Geçtiğimiz öğretim yılında bir okulun idarecilerin tamamı soruşturma yapıldı, akabinde başka okullara gönderildi. Şimdi tekrar başlatıldı. Bu arkadaşlardan bir kısmı mahkemeye giderek mahkeme kararına göre dönerken, mahkeme kararı olmayanların da döndürülmesi görülmüş şey değildir. Şimdi bu insanlar suç işlememişse neden başka okula gönderdiniz? Neden mağdur ettiniz? Suçlular ise neden geri döndürdünüz? Bunun izah edilmesi gerekir. Müfettiş raporu neden hepsine aynı şekilde uygulanmadı? Kişiye özel işlem yapma maalesef Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünün alışkanlığı haline geldi. Eğitim direksiyonu kural tanımayan,İlimizin bakanını ve Mili Eğitim Bakanı bile takmayan şoför ve muavinlerin elinde hızla ters yönde ilerlemekte, sağa sola çarparak yol almakta, daha vahim sonuçlar Afyonkarahisar eğitimini beklemektedir.
Başta Sayın Valimizi, İlimizin Siyasileri olmak üzere herkesi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Afyonkarahisar Eğitimi adına yapılacak olan her türlü çalışmaya, her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.