Güncel Haberler

12. KOCATEPE ZAFER YÜRÜYÜŞÜ…

Bir Var Oluş Destanımız Olan BÜYÜK TAARRUZ’ un 94. Yıldönümünde
12. KOCATEPE ZAFER YÜRÜYÜŞÜ
Ve
BÜYÜK TAARRUZ’ UN UTKUYA ULAŞTIĞI
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
Ve de
Hepimize kutsal bir miras bırakılan ”VATAN-BAYRAK-CUMHURİYET”
hakkındadır.

AFYON-KOCATEPE’ de başlayan ”VAR OLUŞUMUZUN” izlerinin her adımını, her karışını, adım adım, karış karış sizin hesabınızda paylaşmaya devam edeceğim.

26 Ağustos’a kadar imkan ve vakit buldukça günde 1 dakika bile olsa ”YÜCE TÜRK MİLLETİMİZE” hatırlatmanız ve KOCATEPE’ ye akın akın gelmelerini sağlamanız başta kahraman ve aziz şehit ve gazilerimizi, ATATÜRK’ ü çok mutlu edecektir diye düşünüyorum! Bunun için size vereceğim yoğunluktan dolayı bugünden affınıza sığınıyorum, çok teşekkürler!

Başlarken;
Yine bir vatan kalemiz Sinan MEYDAN’a kulak verelim;

Mustafa Kemal Atatürk’ün “hücüm” emriyle 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos’ta kazanılmış, 3 yıldır, “Dayamış hançerini Anadolu’nun bağrına bekleyen emperyalizm” Ege’nin ılık sularına gömülmüş ve tüm dünya bir Mavi gözlü sarışın Türk’ün önderliğinde emperyalizme karşı verilen bir bağımsızlık savaşıyla irkilmiş, kendine gelmiştir. 30 Ağustos 1922’de kazanılan Türk Kurtuluş Savaşı, sadece Türk ulusunun değil, ezilmek, yok edilmek istenen, sömürülen bütün Doğu’nun kurtuluşun umudu olmuştur.

30 Ağustos’ta, Afyon kocatepe-Dumlupınar’da emperyalizmin Türk ulusunun ayağına taktığı prangalar sökülüp atılmıştır; ama yine bugün emperyalizm yeniden Türk ulusunu prangalamak istemektedir.

Turgut ÖZAKMAN’ın dediği gibi, “Kısacası Ankara yönetimi, birden çok devlet, millet ve toplulukla savaşıp çekişmiş, çatışmıştır; barış görüşmelerinde de yine birçok devletle mücadele etmek zorunda kalacaktır. Onun için ‘yedi düvelle savaş’ bir efsane değildir ve Türkiye bu şaşırtıcı mücadele’den galip çıkmıştır.” İşte, “önemsizdir” denilen Kurtuluş Savaşı gerçeği…

Bunların dışında Anadolu’yu bölüp parçalamak isteyen Ermeni, Kürt, Rum, Süryani,Çerkez ve hatta İran isteklerini de unutmamak gerekir.

Emperyalistler (İngilizler, Fransızlar, Yunanlıalr, Ermeniler) işgal etitkleri Anadolu’da Türk halkına büyük işkenceler yapmışlar, halkın namusuyla, onuruyla, şerefiyle oynamışlar, halkla dalga geçmişler, hatta halkı kurşuna dizmişlerdir. Örneğin Yunanlılar Bursa’da yaşlı Türk köylülere birdirbir oynatıp, onlarla dalga geçerken, İzmit’te İngilizler, sırf Mustafa Kemal’i destekliyor diye Türk vatandaşlarını kurşuna dizmişlerdir. Türkiye’nin yakın köklerinden koparılarak, yeniden emperyalizmin kucağına itilmek istendiği bugünlerde Cumhuriyet Tarihi Yalancılarına inat, dünyadaki ilk antiemperyalist mücadele olan Türk Kurtuluş Savaşı’na ve bu savaşın önderi Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkmak yaşamsal bir önem taşımaktadır….
Ey uyuyan Türk ulusu! Uyanman için Türk Kurtuluş Savaşı’nı, Büyük Tarruzu, 30 Ağustos’u hatırlaman yeterlidir, diyor sayın MEYDAN.

Bir Var Oluş Destanımız Olan BÜYÜK TAARRUZ’da
YÜCE ATATÜRK buradaydı
Afyon – Şuhut Atatürk Karargahı
(26.08.1922)

Atatürk, Büyük Taarruz emrini verdikten sonra, 24 Ağustos 1922 günü Akşehir’den Afyon İli Şuhut İlçesine gelmiş, Yalı Mahallesi’ndeki Hacıveli Oğulları’na ait bir evi, geçici karargah olarak kullanmıştır. O günün akşamı, arkadaşları ile birlikte bu evde bir toplantı yapan Atatürk, taarruz planların gözden geçirmiş, geç saatlere kadar süren toplantıdan sonra odasına çekilmiştir. Burada birkaç saat dinlenen ve uyuyan Atatürk, sabaha karşı Kocatepe’ye hareket etmiş, 26 Ağustos 1922 günü Saat 05:30’da topçu ateşiyle Büyük Taarruzu başlatmıştır.

Atatürk’ün kaldığı bu ev, iki katlı, cumbalı, küçük bir köy konağı. Alt katında hole açılan 4 odası, üst katında 1 salon 4 oda ve bir selamlığı vardır. Atatürk, bu kattaki cumbalı odada çalışmış ve dinlenmiştir. Ev bugün Ahmet Koç’a aittir ve “korunması gereken evler” arasındadır.

Kaynak;
A A M, Atatürk Evleri Atatürk Müzeleri, Mehmet Önder, Türk Tarih Kurumu Basımevi 1993, ISBN: 975-16-0077-4. sayfa:88
İşteatatürk.com; Eklenme Tarihi: 15.06.2010:2
Derleyen; 19/06/2015-14:30
YÜCE TÜRK MİLLETİ
HASAN KEMAL DURGUT
(TCHKD)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.